Окрім самого процесу протезування, вибору типу і моделі протеза, дуже важливим є період реабілітації, який включає навички правильного використання виробу, особливо після протезування нижніх кінцівок.
Рекомендації до підготовки кукси ноги до протезування
Процес підготовки кукси до протезування починається вже безпосередньо після операції і включає наступні заходи:
- Правильне формування кукси. Відповідальність за це лежить на лікарі травматологу, який в процесі операції, вибирає оптимальну її техніку з урахуванням подальшого протезування.
- Догляд за післяопераційною раною і швами. Це первинні заходи, що виключають попадання бактерій та інфікування рани. Включають щоденні перев’язки з обробкою антисептичними розчинами і засобами, що прискорюють процес загоєння.
- Включення у догляд терапії, спрямованої на профілактику грубих рубців, які можуть заважати адаптації кукси до протезу. Використовуються протинабрякові засоби і спеціальне еластичне бинтування.
- Боротьба з фантомними болями. Ці болі виникають після ампутації нижньої кінцівки, і викликають відчуття її присутності. Для зменшення їх інтенсивності застосовують знеболювальні і протизапальні лікарські препарати. Надалі використовується психотерапія, яка допомагає усвідомити і звикнутися із загубленою кінцівкою, для швидкої подальшої реабілітації і звиканню до протеза.
- Профілактика контрактури суглобів частини кінцівки, що залишилася після ампутації. Це ускладнення виникає в результаті обмеженої рухливості в суглобах і виникненні в них з’єднувальнотканинних спайок, які у функціональному відношенні стали менш затребувані. У результаті такого обмеження рухливості суглобів кукси, зменшується здатність управляти протезом надалі. Для недопущення контрактур, до початку процесу протезування, під контролем лікаря ортопеда, використовується спеціальна лікувальна гімнастика.
Для поліпшення адаптації кукси нижньої кінцівки і подолання психологічного дискомфорту пацієнта, іноді використовується тимчасовий протез. В основному це муляж нижньої кінцівки, що виконує єдину функцію підтримки опори тіла. Проте, в період реабілітації, використання тимчасового протеза значно покращує подальшу психологічну і функціональну адаптацію до постійного протеза. Використання і підгонка такого тимчасового протеза триває не менше 6 тижнів.
Рекомендації до навчання ходьби на протезі нижньої кінцівки
В цілому рекомендації практично однакові, незалежно від рівня ампутації і включають такі основні моменти:
- Після первинного прикріплення протеза, впродовж певного часу на нього не можна повністю спиратися. Для тренувань в ходьбі і стоянні на протезі ноги використовуються бруси, надалі тростина і помічник.
- Після самостійного оволодіння використанням протеза нижньої кінцівки, бажано, щоб хтось з близьких людей був поруч і мав можливість допомогти при виникненні яких або проблем.
- Перед застосуванням протезів, особливо сучасних функціонально-активних протезів, проводиться обов’язковий інструктаж протезиста з лікарем ортопедом-травматологом. Також надається керівництво з експлуатації. В цілому процес освоєння протеза нижньої кінцівки (напр. протез стегна) може займати до пів року і залежить від типу протеза та проходить у кожної людини особисто.